Betlehemské svetlo je na Slovensku, prijala ho prezidentka, skauti sa pripravujú na vlakový rozvoz

Betlehemské svetlo je na Slovensku, prijala ho prezidentka, skauti sa pripravujú na vlakový rozvoz

Betlehemské svetlo je na Slovensku, prijala ho prezidentka, skauti sa pripravujú na vlakový rozvoz
Tlačové správy

Slovenskí skauti v sobotu, 14. decembra, vo večerných hodinách priviezli na Slovensko Betlehemské svetlo, ktoré prevzali od rakúskych skautov počas slávnostnej ceremónie vo Viedni. Nasledujúce ráno odovzdali Svetlo počas svätej omše v Zakopanom poľským skautom. V pondelok popoludní ho v Pezinku prijala prezidentka Slovenskej republiky, pani Zuzana Čaputová. Svetlo bude aj vďaka slovenským skautom tradične putovať cez celé Poľsko, pobaltské krajiny a Rusko až na Sibír.

V sobotu, 14. decembra, sa v kostole sv. Leopolda vo Viedni uskutočnila ekumenická slávnosť, na ktorej rakúski skauti odovzdali Betlehemské svetlo členom európskych organizácií, medzi ktoré patrí aj Slovenský skauting. Od tej chvíle Betlehemské svetlo začína svoju púť do krajín celého sveta.

V nedeľu, 15. decembra, v ranných hodinách priniesli slovenskí skauti Betlehemské svetlo do Zakopaneho, kde ho Náčelník Slovenského skautingu Peter Linek a skauti zo Slovenska odovzdali na sv. omši poľským skautom. Svetlo sa bude šíriť cez celé Poľsko, pobaltské krajiny do Ruska a na ďalekú Sibír. „Odovzdávanie Betlehemského svetla poľským skautom sa od vstupu Slovenska a Poľska do Európskej únie organizuje každoročne vždy na inej strane hranice. V minulom roku odovzdávali naši skauti svetlo vo Svite“ povedal Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku. Tento rok sa opäť pripravuje aj odovzdanie Betlehemského svetla na Ukrajine, kde si ho v Užhorode prevezmú ukrajinskí skauti v nedeľu 22. decembra.

Plamienok z Betlehema odovzdali skauti verejnosti na Slovensku počas slávnostnej svätej omše o 10:30 v katedrále sv. Martina v Bratislave, kde bude rovnako ako vo väčšine slovenských kostolov k dispozícii na odpálenie a odnesenie domov až do Vianoc.

V pondelok, 16. decembra, krátko po šestnástej hodine prijala Betlehemské svetlo prezidentka Slovenskej republiky, pani Zuzana Čaputová. Plamienok Betlehemského svetla prevzala od skautskej delegácie na čele s Náčelníkom Slovenského skautingu Petrom Linekom a koordinátorom Betlehemského svetla Mariánom Suvákom. Súčasťou delegácie boli skautky z Veľkého Zálužia, ktoré vyhrali celoslovenskú súťaž s názvom Družina roka v aktuálnom roku 2019.

Odpálenie Betlehemského svetla počas slávnostnej ekumenickej ceremónie vo Viedni. Skautky z Veľkého Zálužia prevzali Svetlo od Dieťaťa svetla, Victorie Kampenhuber. Foto: Marián Suvák

Počas posledného víkendu pred Vianocami, v sobotu 21.12., budú už od skorého rána skautské posádky roznášať Svetlo vlakmi po celom Slovensku a doručia ho do viac ako 330 miest a obcí a všade tam, kde nie je vlakové spojenie. Betlehemské svetlo zažiari aj na najvyššie položenom obývanom mieste na Slovensku, na Lomnickom štíte, kam ho v nedeľu 22. decembra vynesú skauti spod Tatier.

Aj tento rok pripravili skauti zoznam všetkých vlakových staníc a miest v slovenských mestách s vyhľadávaním, kde bude v rámci Slovenska Betlehemské svetlo dostupné. Viac ako 330 železničných staníc, desiatky kostolov, či ďalšie nespočetné množstvo miest, kam si môžu prísť ľudia od 21. decembra vrátane odpáliť Plamienok z Betlehema, je tak zoskupených na jednom mieste. „Skauti majú radi výzvy a toto bola jedna z nich. Dá sa povedať, že doposiaľ sa nám ešte nikdy nepodarilo dať verejnosti takú súhrnnú informáciu o tom, kde všade Svetlo na odpálenie bude,“ hodnotí Suvák. Prehľad je dostupný na internetovej stránke www.betlehemskesvetlo.sk a skautskí dobrovoľníci ju každým dňom aktualizujú. Potrebné je však dodať, že vzhľadom na spôsob šírenia Svetla odpaľovaním zo sviečky na sviečku, je v skutočnosti jeho dostupnosť mnohonásobne vyššia.

„Betlehemské svetlo sa na svoju tohtoročnú púť vlakmi vydá už tradične odchodom rýchlika R811 Sitno, ktorý z Bratislavskej hlavnej stanice vyrazí štyri minúty po ôsmej hodine rannej s príchodom do Košíc o 14:37. Po viac ako 13 hodinách a takmer 2 300 km cestovania dorazí 21:07 do svojej poslednej zastávky – Prešova osobný vlak 9132,“ povedal Marián Suvák. Tohtoročné zmeny oproti minulému roku sú len minimálne a týkajú sa vo väčšine prípadov len zmeny označenia čísla vlakového spoja. Jednu z najdlhších trás Bratislava – Žilina – Košice už klasicky obslúži R605 Dargov s odchodom 10:13 a príchodom do cieľovej stanice 15:53. Vlakmi budú pokryté aj regióny, kde prípojmi na hlavné trasy príde Betlehemské svetlo na Záhorie do Kútov a Skalice, na juh do Serede, Levíc, na Kysuce do Čadce, na Oravu do Trstenej, na Hornú Nitru do Prievidze a na východné Slovensko do Bardejova, Medzilaboriec, Prešova, Vranova nad Topľou, Humenného, Trebišova, Michaloviec a tiež až do Čiernej nad Tisou a Stakčína.

Svetlo sa tak vďaka skautským posádkam dostane od Kútov na západe až po Čiernu nad Tisou na východe republiky.

Betlehemské svetlo dievčatá a chlapci zo Slovenského skautingu postupne prinesú do domácností, nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti a kostolov, aby mohlo dotvárať atmosféru Vianoc. Distribúcie svetla sa každý rok dobrovoľne  zúčastňujú stovky skautov a ich počet neustále rastie.

Svetlo nesie posolstvo pokoja, lásky, mieru, jednoty – spoločné univerzálne hodnoty vlastné ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia alebo či sú bez vyznania.

Slovenský skauting je jednou z najstarších organizácií pre deti a mládež na Slovensku. V rámci svojej činnosti ponúka svojim členom pestrý program a aktivity zamerané na rozvoj zručností, vedomostí a hodnôt. V Slovenskom skautingu je v súčasnosti registrovaných viac ako 7000 členov, ktorí pracujú v takmer 100 skautských zboroch v 50 okresoch. Jeho členovia budú aj tento rok, už po 30-krát, distribuovať Betlehemské svetlo po Slovensku.

Pre ďalšie informácie kontaktujte:

Marián Suvák
Ústredie Slovenského skauting
svetlo@skauting.sk
02/446 40 154, +421 948 310 100
www.betlehemskesvetlo.sk