Betlehemské svetlo je už na Slovensku. Skauti ho priniesli do našich susedných krajín a pripravujú sa na jeho distribúciu

Betlehemské svetlo je už na Slovensku. Skauti ho priniesli do našich susedných krajín a pripravujú sa na jeho distribúciu

Betlehemské svetlo je už na Slovensku. Skauti ho priniesli do našich susedných krajín a pripravujú sa na jeho distribúciu
Tlačové správy

BRATISLAVA – 11. decembra 2023. Slovenskí skauti v sobotu, 9. decembra, vo večerných hodinách priviezli na Slovensko Betlehemské svetlo, ktoré prevzali od rakúskych skautov počas slávnostnej ceremónie v Linzi. V nedeľu ráno odovzdali svetlo počas svätej omše v Zakopanom poľským skautom. Svetlo bude aj vďaka slovenským skautom tradične putovať cez celé Poľsko a pobaltské krajiny na sever a východ Európy.

V sobotu, 9. decembra, sa v rímskokatolíckej katedrále Mariendom v Linzi uskutočnila ekumenická slávnosť, na ktorej rakúski skauti odovzdali Betlehemské svetlo členom svetových organizácií, medzi ktoré patrí aj Slovenský skauting. Od tej chvíle Betlehemské svetlo začína svoju púť do krajín celého sveta.

V nedeľu, 10. decembra, v ranných hodinách priniesli slovenskí skauti Betlehemské svetlo do poľského mesta Zakopane, kde ho Náčelník Slovenského skautingu Marián Lezo a skauti zo Slovenska odovzdali na svätej omši poľským skautom. Svetlo sa bude šíriť cez celé Poľsko, pobaltské krajiny na sever a východ Európy. „Odovzdávanie Betlehemského svetla poľským skautom sa každoročne organizuje na inej strane hranice. V minulom roku odovzdávali naši skauti svetlo v Poprade.“ povedal Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku.

Rovnako v ranných hodinách v nedeľu 10. decembra priniesli skauti Betlehemské svetlo do Užhorodu, kde ho prevzali skauti z Ukrajiny, aby ho ako symbol nádeje a mieru priniesli do neustále konfliktom sužovanej vlasti. Obe skautské organizácie tak svojím stretnutím nadviazali na spoluprácu, kedy v rámci projektu Skautská služba, dobrovoľníci aktívne pomáhali pri organizácii denných táborov pre deti z Ukrajiny. “Betlehemské svetlo je symbol pokoja, lásky a mieru. A práve tieto hodnoty, ktorých nositeľom je tento plamienok, sme priniesli s tichým, ale silným prianím ich naplnenia k našim východným susedom, aby si ho mohli prevziať ukrajinskí skauti a rozsvietiť svoju krajinu práve spomínanou nádejou a mierom,“ doplnil Marián Suvák.

Najbližšie prinesú skauti Betlehemské svetlo do Prezidentského paláca, kde si ho dnes, 11. decembra, prevezme v popoludňajších hodinách prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Pôjde tak tradične o jedno z prvých oficiálnych prijatí svetla z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme na Slovensku.

Počas posledného predvianočného víkendu, v sobotu 16. decembra, už od skorého rána budú skautské posádky roznášať vlakmi svetlo po celom Slovensku a doručia ho do viac ako 300 miest a obcí. Betlehemské svetlo sa dostane aj do obcí, kde nie je vlakové spojenie, aby k nemu mal prístup čo najväčší počet ľudí. Betlehemské svetlo zažiari aj na najvyššie položenom obývanom mieste na Slovensku – na Lomnickom štíte. Skauti postupne pridávajú informácie o tom, kde a kedy bude k dispozícii na interaktívnu mapu, ktorá je na internetovej stránke www.betlehemskesvetlo.sk.

Betlehemské svetlo dievčatá a chlapci zo Slovenského skautingu postupne prinesú do domácností, nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti a kostolov, aby mohlo dotvárať atmosféru Vianoc. Distribúcie svetla sa každý rok dobrovoľne zúčastňujú stovky skautov a ich počet neustále rastie.

Svetlo nesie posolstvo pokoja, lásky, mieru a jednoty – spoločných univerzálnych hodnôt vlastných ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia alebo sú bez vyznania.


Slovenský skauting je jednou z najstarších organizácií pre deti a mládež na Slovensku. V rámci svojej činnosti ponúka svojim členom pestrý program a aktivity zamerané na rozvoj zručností, vedomostí a hodnôt. V Slovenskom skautingu je v súčasnosti registrovaných viac ako 8 000 členov, ktorí pracujú v takmer 100 skautských zboroch v 50 okresoch. Jeho členovia budú aj tento rok už po 34-krát distribuovať Betlehemské svetlo po Slovensku.

Mária Dirgová
Komunikácia Slovenského skauting
komunikacia@skauting.sk
0940 131 816
www.skauting.sk