Betlehemské svetlo príde na Slovensko už 33. raz, skauti ho prinesú 10. decembra

Betlehemské svetlo príde na Slovensko už 33. raz, skauti ho prinesú 10. decembra

Betlehemské svetlo príde na Slovensko už 33. raz, skauti ho prinesú 10. decembra
Aktuálne

Betlehemské svetlo sa odpaľuje z plamienka horiaceho v Bazilike Narodenia pána v Betleheme, odkiaľ osobným odovzdávaním zo sviečky na sviečku putuje medzi miliónmi ľudí. Napĺňa tak svoje poslanie byť symbolom jednoty, nádeje, lásky a radostnej predzvesti Vianoc. Na Slovensko sa tento rok dostane už po 33. raz.

Aktuálna situácia nám dovoľuje šíriť Betlehemské svetlo rovnako ako pred rokom 2020, teda bez pandemických obmedzení. To nás ako skautov veľmi teší a práve preto sa chceme do jeho šírenia pustiť v plnej sile. Pôjdeme poň do Rakúska, odovzdáme ho našim susedom za účasti väčšieho počtu ľudí a v neposlednom rade nastúpi cez 80 skautov a skautiek do vlakov, aby malý tichý Plamienok z Betlehema rozviezli počas jedného dňa po celom Slovensku.

Dieťaťom svetla 2022 je dvanásťročná Sarah

Máme dobrú správu – Betlehemské svetlo je už Európe, u našich západných susedov v Rakúsku, kam priletelo už 16. novembra 2022 na medzinárodné letisko vo Viedni. Túto 2 600 kilometrov dlhú cestu absolvovalo už 36. raz, pričom celá kampaň jeho šírenia začala v roku 1986 a na Slovensko ho skauti priniesli po prvý krát v roku 1990.

Každoročne sa do Betlehema vypraví lietadlo, na ktorého palube je Dieťa svetla, aby pre aktuálny rok odpálilo v Bazilike Narodenia Pána Betlehemské svetlo. V tomto roku to bola dvanásťročná Sarah Noska z Altenbergu pri Linzi.

Malé Svetlo z Betlehema svieti na Štedrý večer nie len v celej Európe, ale aj v USA a časti Južnej Ameriky ako symbol vianočného pokoja. Na Slovensko príde už 10. decembra vo večerných hodinách.

Zdroj: ooe.orf.at/Loucaz Steinherr

Kľúčové udalosti príchodu a cesty
Betlehemského svetla na Slovensku

  • 10.12. 2022 (sobota) – odpálenie Betlehemského svetla v Rakúsku, vo Viedni
  • 11.12. 2022 (nedeľa) – odovzdanie Betlehemského svetla poľským a ukrajinským skautom
  • 13.12. 2022 – odovzdanie prezidentke SR, pani Zuzane Čaputovej
  • 17.12. 2022 (sobota) – vlakový rozvoz po Slovensku
  • od 17.12. 2022 – roznášanie Betlehemského svetla v regiónoch
  • 18.12 2022 (nedeľa) – vynesenie Betlehemského svetla na Lomnický štít a na Hrebienok vo Vysokých Tatrách
  • 18.12. 2022 (nedeľa) – oficiálne symbolické odovzdanie Betlehemského svetla ľuďom (na sv. omšiach po celom Slovensku)

Vlakmi od západu na východ

Po dvojročnej prestávke sa nám podarilo obnoviť hlavnú distribučnú linku šírenia Betlehemského svetla – rozvoz vlakmi po Slovensku. Počas jedného dňa tak skauti odpália Plamienok na viac ako 300 železničných staniciach, na ktorých budú jednotlivé vlaky zastavovať. Prvé vlakové spojenia, ktoré štartujú betlehemskú štafetu vyrážajú z Bratislavy už skoro ráno. Poslednou zastávkou je Bardejov, najvýchodnejšou železničnou stanicou je zasa Stakčín.

V mape zistíte, kde si Svetlo môžete odpáliť

Na prehľadnej interaktívnej mape máte možnosť zistiť kedy a kde príde Betlehemské svetlo a v akom čase bude k dispozícii na odpálenie. Dôležité je však povedať, že jeho dostupnosť je mnohonásobne vyššia a hoc sa nám do mapy podarí každoročne zaznamenať stovky miest, tak v skutočnosti ide len o zlomok z toho, kam sa v skutočnosti dostane.