Betlehemské svetlo symbolicky spojilo západ a východ Slovenska a šíri sa ďalej do našich domácností

Betlehemské svetlo symbolicky spojilo západ a východ Slovenska a šíri sa ďalej do našich domácností

Betlehemské svetlo symbolicky spojilo západ a východ Slovenska a šíri sa ďalej do našich domácností
Tlačové správy

Skauti na symbolickej vlakovej trase Bratislava – Košice v roku 2021. Foto: Gabriel Bies

BRATISLAVA – 21. decembra 2021. Slovenskí skauti previezli Betlehemské svetlo zo západu – z Bratislavy, na východ do Košíc symbolickou jazdou vlakom. Plamienok tak pomyselne spojil našu krajinu. Veríme, že prinesie pokoj, mier a lásku do našich rodín a v takomto spojení spoločne prežijeme nadchádzajúce vianočné sviatky.

Tohtoročnú púť Betlehemského svetla začali skauti na Slovensku 11. decembra prevzatím od rakúskych skautov na rakúsko-slovenských hraniciach. Nasledujúci deň, v nedeľu 12. decembra, slovenskí skauti odovzdali Svetlo poľským skautom a podobne aj ukrajinským skautom na hraničných priechodoch s jednotlivými krajinami. Prvé oficiálne odovzdanie Betlehemského svetla na Slovensku prebehlo 13. decembra v Prezidentskom paláci. Skautská delegácia na čele s Náčelníkom Slovenského skautingu Jánom Mitríkom odovzdala Plamienok z Betlehema – symbol Vianoc do rúk prezidentke Slovenskej republiky, Zuzane Čaputovej. Od tejto chvíle sa Svetlo začalo šíriť po Slovensku.

Tradičný rozvoz Betlehemského svetla vlakmi aj tento rok nahradila symbolická jazda vlakovým spojením R605 TATRAN s odchodom z Bratislavy o 10:13 a príchodom do Košíc o 16:03. Vlaková hliadka troch skautov po ceste Svetlo neodpaľovala, no skauti a skautky v týchto dňoch intenzívne pracujú na tom, aby ho alternatívnymi spôsobmi priniesli do všetkých miest, kam s ním prichádzali aj v minulosti. “S nadchádzajúcimi dňami máme pred sebou, pre skautov tradičné, roznášanie Betlehemského svetla, ktoré v tomto roku prichádza na Slovensko už po 32. krát. V aktuálnej situácii sa snažíme k tejto iniciatíve pristupovať s ohľadom na všetky aktuálne platné pravidlá a obmedzenia s dôrazom na bezpečnosť,” konštatuje Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku. Tento rok opäť chránime okrem Plamienka aj seba a svoje okolie. Pri odpaľovaní je dobré pamätať, že bezpečnosť je prvoradá. Netreba zabúdať na správne nasadené rúško alebo respirátor, bezpečnú vzdialenosť či bezkontaktnosť. Pre odpálenie plamienka je nevyhnutné priniesť si vlastný lampáš, či sviečku chránenú pred vetrom.

Skautky a skauti sa aj tento rok pokúsili vyniesť Betlehemské svetlo na Lomnický štít, ktorý je najvyššie položeným pracoviskom a obývaným miestom na Slovensku. Poveternostné podmienky, v nedeľu 19. decembra, vyneseniu Svetla nepriali a silný vietor vyradil lanovky z prevádzky. Skautom a skautkám z Podtatranskej skautskej oblasti to však nezabránilo, aby rozžiarili Vysoké Tatry. Plamienok z Betlehema totiž priniesli na medzistanicu lanovky Štart, Hrebienok i do Tatranského ľadového dómu. “Betlehemské svetlo sa však, ak to počasie dovolí, na Lomnický štít pozrie už v najbližších dňoch vďaka lanovkárom,” informuje Veronika Hamraková, ktorá zastrešuje organizáciu prinesenia Betlehemského svetla do Vysokých Tatier.

Informácie o dostupnosti Betlehemského svetla neustále pribúdajú na interaktívnej mape na www.betlehemskesvetlo.sk/mapa. Aktuálne obsahuje niekoľko desiatok lokalít, na ktorých je Svetlo dostupné a ľudia si ho môžu prísť odpáliť. Medzi najrozšírenejšie miesta, kde pre verejnosť horí patria kostoly, skautské domy, mestské úrady či rôzne stanovištia v exteriéri miest a obcí. Skauti upozorňujú, aby ľudia po prinesení Betlehemského svetla domov dbali na bezpečnosť. Aby bola sviečka, či lampáš umiestnená v dostatočnej vzdialenosti od horľavých predmetov, Plamienok bol pod kontrolou a priestor, hlavne v prípade olejových lámp, dobre vetraný.

Pravidelne aktualizovaná mapa s miestami, kde všade si môžete Svetlo odpáliť je ešte dostupnejšia. Z obrazoviek monitorov v tomto roku prichádza na displeje mobilných telefónov v novej aplikácii s názvom Betlehemské svetlo. “Rokmi overenú interaktívnu mapu s bodmi Betlehemského svetla sme sa rozhodli previesť do jej dostupnejšej varianty, ktorú môžu mať ľudia kdekoľvek poruke – do praktickej mobilnej aplikácie, s ktorou si je možné nájsť najbližšie miesto pre odpálenie,” uzatvára Suvák. Okrem skutočného Betlehemského svetla je tiež možné si v aplikácii zapáliť jeho virtuálnu variantu. Podrobnejší popis je dostupný na web stránke www.betlehemskesvetlo.sk.

Roznášať Betlehemské svetlo v tomto roku je opäť veľkou výzvou pre slovenských skautov a skautky. Takéto komornejšie odpaľovanie zo sviečky na sviečku možno navodí rodinnejšiu atmosféru už pri jeho odpaľovaní a nakoniec, keď sa rodina stretne pri štedrovečernom stole nás Svetlo zahreje o to väčším pokojom a láskou.


Slovenský skauting patrí medzi najväčšie mládežnícke organizácie na Slovensku a má vyše 100 ročnú tradíciu. Skauting spája skvelé zážitky s budovaním životných zručností a silného charakteru. Ponúka pestrú programovú paletu pre rôzne vekové kategórie detí a mládeže, čím umožňuje aktívne tráviť ich voľný čas. Za pomoci stoviek mladých a dospelých dobrovoľníkov vytvárame priestor na ich všestranný rozvoj. V Slovenskom skautingu je v súčasnosti registrovaných viac ako 7000 členov, ktorí pracujú v takmer 100 skautských zboroch v 50 okresoch. Jeho členovia budú aj tento rok, už po 32-krát, distribuovať Betlehemské svetlo po Slovensku.

Pre ďalšie informácie kontaktujte

Lucia Tóthová
Ústredie Slovenského skauting
komunikacia@skauting.sk
02/446 40 154, +421 948 324 062
www.betlehemskesvetlo.sk