Plamienok mieru a pokoja tento rok priniesol malý skaut Michael

Plamienok mieru a pokoja tento rok priniesol malý skaut Michael

Plamienok mieru a pokoja tento rok priniesol malý skaut Michael
Aktuálne

Betlehemské svetlo v Bazilike Narodenia Pána v Betleheme odpaľuje každý rok rakúske dievča alebo chlapec, ktorému sa hovorí „Dieťa svetla“. Toto vyznamenanie získava za svoje príkladné správanie, ochotu pomáhať druhým a povšimnutiahodné skutky. Cestu z Betlehema do Rakúska, absolvuje vianočný plamienok letecky v špeciálnej lampe, kde si ho počas medzinárodnej ekumenickej slávnosti 9. decembra prevezmú aj skauti a skautky zo Slovenského skautingu. Odtiaľ ho roznášajú ďalej do slovenských domácností. 

Malý skaut Michael

Tento rok odpálila v jaskyni Narodenia v Betleheme Betlehemské svetlo dvanásťročná Pillar Jarayseh, ktoré následne putovalo lietadlom do Rakúska, kde si ho prevzal malý Michael. Tohtoročné Dieťa svetla Michael kvôli aktuálnej situácii nemohol do Svätej zeme vycestovať, ako tomu býva zvykom, a práve preto sa tejto dôležitej úlohy ujalo mieste dievča Pillar.

Dvanásťročná Pillar Jarayseh odpálila Betlehemské svetlo v jaskyni Narodenia v Betleheme. Foto: ooe.orf.at

Po odpálení Svetla v Betleheme, tento rok kvôli obmedzenej leteckej doprave do Tel Avivu, bol Plamienok prevezený do Ammánu a odtiaľ prepravený lietadlom do Rakúska, kde ho prevzal  Michael Putz – tohtoročné Dieťa svetla. Ochotného desaťročného žiaka z mesta Steyr vybrali pre jeho aktívne zapájanie sa u miestnych skautov, v hasičskom zbore a je taktiež miništrantom.

Desaťročný Michael Putz, ktorý je v roku 2023 Dieťaťom svetla. Foto: ooe.orf.at

Ako povedal malý Michael Putz: „Svetlo pokoja poznám od malička, pretože je súčasťou Vianoc v našej rodine.“

Posolstvo mieru relevantnejšie ako kedykoľvek predtým

Guvernér Thomas Stelzer po príchode Betlehemského svetla do Rakúska povedal, že je rád, že sa im podarilo priniesť Betlehemské svetlo aj napriek ťažkých podmienkam. „Posolstvo mieru je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým a je úlohou nás všetkých, aby sme na ňom deň čo deň pracovali a postavili sa zaň. Týmto plamienkom dávame do popredia súdržnosť, solidaritu a nádej,“ dodal.

„Tento rok je viac, ako kedykoľvek predtým, Betlehemské svetlo aktuálnym silným znakom túžby po mieri, ktorý dáva nádej a dôveru toľkým ľuďom,“ zdôraznil krajinský riaditeľ televízie ORF Horné Rakúsko, Klaus Obereder.

Posolstvo vianočného pokoja sa ohlasuje v Betleheme už viac ako 2000 rokov – preto je tento symbol Vianoc tento rok obzvlášť dôležitý. V kombinácii s veľkou nádejou na mier na celom svete.

Kedy príde Betlehemské svetlo na Slovensko?

Desaťročný skaut Michael 16. novembra 2023 prevzal Betlehemské svetlo na letisku v Rakúsku. To bude počas celého Štedrého večera žiariť nielen v Európe, ale aj na miestach ako USA či Južná Amerika.

Plamienok teraz čaká v susednom Rakúsku na svoj veľký deň, 9. december, kedy sa začne jeho tohtoročná cesta po svete. V tento deň je naplánovaný jeho príchod aj na Slovensko. To ako a kedy presne ho skauti a skautky zo Slovenského skautingu prinesú, akou formou ho budú po našej krajine distribuovať, či kde presne sa k nemu budete vedieť dostať nájdete priebežne na webovej stránke www.betlehemskesvetlo.sk.