Vlaková púť Betlehemského svetla: Skauti šíria mier, pokoj a nádej do viac ako 300 slovenských obcí, od Bratislavy až po Bardejov

Vlaková púť Betlehemského svetla: Skauti šíria mier, pokoj a nádej do viac ako 300 slovenských obcí, od Bratislavy až po Bardejov

Vlaková púť Betlehemského svetla: Skauti šíria mier, pokoj a nádej do viac ako 300 slovenských obcí, od Bratislavy až po Bardejov
Tlačové správy

BRATISLAVA – 13. decembra 2023. Počas tohto víkendu čaká Betlehemské svetlo už tradičná cesta vlakmi po celom Slovensku. Slovenskí skauti ho postupne doručia na jednotlivé vlakové stanice, kam si poň môže prísť každý, kto má záujem. Svetlo sa prostredníctvom skautských dobrovoľníkov dostane do viac ako 300 slovenských obcí a to aj na miesta, kde nie je priame vlakové spojenie. Spolu v 22 vlakoch a 4 autobusoch náhradnej autobusovej dopravy (NAD) ZSSK prenesie plamienok Betlehemského svetla naprieč celou krajinou.

Už túto predvianočnú sobotu, 16. decembra 2023, sa od skorého rána po celom Slovensku rozbehnú vlaky so skautskými posádkami, ktoré budú šíriť Betlehemské svetlo ľuďom. V priebehu dňa doručia skauti svetlo do viac ako 300 miest na Slovensku po 22 hlavných i vedľajších vlakových tratiach. „Na vlakových staniciach, kam v sobotu dorazí Betlehemské svetlo, už budú čakať skauti s lampášmi a až do Štedrého dňa ho budú roznášať v jednotlivých mestách a dedinách, do nemocníc, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti, azylových domov, na sv. omše alebo ho doručia k ľuďom priamo domov, aby mohlo dotvárať atmosféru Vianoc,“ povedal Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku. Ako doplnil, skauti svetlo roznesú aj do ďalších miest a okolitých dedín, ktoré nemajú vlakové spojenie, aby sa dostalo k čo najväčšiemu počtu ľudí.

Vlakový rozvoz začne v Bratislave o 7:52 rýchlikom 833 Urpín na trase Bratislava – Banská Bystrica. Betlehemské svetlo svoju púť vlakmi tohto roku ukončí v stanici Bardejov, a to o 19 hodine a 30 minúte. Vlakmi budú pokryté aj regióny ako Záhorie, Kúty a Skalica, Šurany, Trstená na Orave, Horná Nitra, Prievidza aj Východné Slovensko ako Bardejov, Medzilaborce, Prešov, Vranov nad Topľou, Humenné, Trebišov, Michalovce a tiež aj Čierna nad Tisou a Stakčín. “Sme radi, že aj v tomto roku môžeme rozviesť Betlehemské svetlo vlakmi Železničnej spoločnosti Slovensko po celej krajine. Aj vďaka tomuto ekologickému spôsobu prepravy, ktorým môžu skautky a skauti cestovať, sa Betlehemské svetlo dostane do jednotlivých staníc, kde si ho ľudia môžu odpáliť,” zhodnotil Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku. Bližšie informácie o vlakových spojeniach s Betlehemským svetlom a miestach, kam a kedy si ho môže prísť verejnosť odpáliť, sú na pravidelne aktualizovanej webstránke www.betlehemskesvetlo.sk a v mobilnej aplikácii.

Plamienok z Betlehema bude postupne až do Štedrého dňa k dispozícii na odpálenie vo väčšine slovenských kostolov. Skauti všetkým ľuďom, ktorí si chcú vziať plamienok z Betlehema domov, odporúčajú vziať so sebou sviečku alebo lampu chránenú pred vetrom a doma Betlehemské svetlo nechať na bezpečnom, dobre vetranom mieste s nehorľavým okolím.

Počas tohto víkendu, v nedeľu 17. decembra, vynesú skauti plamienok z Betlehema opäť aj na Lomnický štít a rovnako aj na Hrebienok a do Tatranského ľadového dómu. V tomto roku pôjde už o jubilejné tridsiate vynesenie na jeden z tatranských štítov. Ak to počasie umožní, tak z pomyselnej strechy Slovenska symbolicky rozžiaria celé Slovensko.

Svetlo nesie posolstvo pokoja, lásky, mieru, jednoty – spoločné univerzálne hodnoty vlastné ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia alebo sú bez vyznania.


Slovenský skauting je jednou z najstarších organizácií pre deti a mládež na Slovensku. V rámci svojej činnosti ponúka svojim členom pestrý program a aktivity zamerané na rozvoj zručností, vedomostí a hodnôt. V Slovenskom skautingu je v súčasnosti registrovaných viac ako 8 000 členov, ktorí pracujú v takmer 100 skautských zboroch v 50 okresoch. Jeho členovia budú aj tento rok už po 34-krát distribuovať Betlehemské svetlo po Slovensku.

Mária Dirgová
Komunikácia Slovenského skautingu
komunikacia@skauting.sk
0940 131 816
www.skauting.sk