Zažite veľkolepú atmosféru slávnostnej ceremónie. Sledujte ju online

Zažite veľkolepú atmosféru slávnostnej ceremónie. Sledujte ju online

Zažite veľkolepú atmosféru slávnostnej ceremónie. Sledujte ju online
Aktuálne

Lampa, v ktorej cestuje Betlehemské svetlo letecky z Betlehema (vľavo) a historický lampáš (vpravo), z ktorého každoročne odpaľuje plamienok Dieťa svetla počas slávnostnej ceremónie jednotlivým zahraničným delegáciám. Foto: Marián Suvák

Už 11. decembra od 14:00 môžete sledovať online stream slávnostnej ceremónie v Salzburgu, ktorá je začiatkom tohtoročnej púte Betlehemského svetla. V tento deň príde plamienok z Baziliky Narodenia Pána aj na Slovensko.

Betlehemské svetlo priletelo do Rakúska už 20. novembra, kedy ho na viedenskom letisku prevzalo tohtoročné Dieťa svetla – jedenásťročný Tobias Nussbaumer, ktorý vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu neletel do Betlehema, aby mohol v Bazilike Narodenia Pána plamienok osobne odpáliť.

Podľa tradície sa druhú decembrovú sobotu stretli v Rakúsku na slávnostnej ceremónii cez tri desiatky delegácii z takmer celého sveta, aby si tento malý a skromný plamienok odpálili a vzali do svojej vlasti. Situácia ohľadne koronavírusu túto tradíciu prerušila už minulý rok, v roku 2020, kedy sa celá slávnosť vysielala online. Rovnako to bude aj v tomto roku, kedy sa bude vysielať online stream priamo z katedrály v Salzburgu. Máte tak jedinečnú možnosť vidieť túto zaujímavú ceremóniu.

Kde môžete online stream sledovať?

Po priamom prenose sa Betlehemské svetlo rozbehne vďaka rakúskym skautom k hraniciam, kde si ho prevezmú skauti z okolitých krajín, aby podľa rovnakého modelu mohli Svetlo posunúť zasa svojim susedom. Takýmto spôsobom sa dostane do krajín, kam bežne chodilo aj v minulosti. Na Slovensko príde podľa plánu vo večerných hodinách, predpokladáme, že krátko po 20-tej hodine. Začne sa tak jeho cesta po Slovensku.