Tipy na odpálenie a bezpečné udržanie Betlehemského svetla

Hlavným dňom, kedy sa svetielko z Betlehema šíri po Slovensku je posledná predvianočná sobota, kedy sa od skorého rána rozbehnú vlaky so skautskými posádkami, aby šírili Betlehemské svetlo ľuďom. V priebehu dňa doručia skauti svetlo do viac ako 330 miest a obcí na Slovensku, po takmer troch desiatkach hlavných i vedľajších vlakových tratiach. Pozrite si pár tipov, ako si úspešne priniesť tento plamienok domov.

Neviete kedy príde do vášho mesta Svetlo? Pozrite si mapu.

Označenie vozňa

Vlaková hliadka, hlavne pri dlhších súpravách na hlavných trasách, sa snaží označiť vozeň, ktorým cestuje, oranžovým plagátom nalepeným na okne.

Signalizácia

Skautská hliadka svoju prítomnosť vo vozni signalizuje Svetlom zdvihnutým vo výške stojac vo dverách. Vo väčšine prípadov je to gesto, ktoré sa nedá prehliadnuť.

Skautská rovnošata

Skautov je veľmi jednoduché spoznať aj podľa skautských košieľ a šatiek, ktoré majú tradične počas rozvozu na sebe.

Skrátenie času

Ak príde na vlakovú stanicu mnoho ľudí, tí si môžu Svetlo odpaľovať medzi sebou. Skráti sa tak čas odpaľovania.

Ten správny vozeň

V čase vianočného cestovania nevieme vopred presne povedať, v ktorom vozni hliadka cestuje. To je vždy na rozhodnutí daného sprievodcu.

Odnesenie domov

Aby Svetielko vydržalo horieť a nezhaslo, odporúčame priniesť sviečku chránenú pred vetrom alebo lampáš, či petrolejovú lampu.

Odpálenie Svetla

Hliadka sa vždy usiluje odpáliť Svetlo z Betlehemu v čo najkratšom čase, aby nespôsobila meškanie vlaku.

Šírenie Betlehemského svetla v predvianočnom čase je neodmysliteľne spojené so skautmi, ktorí veľmi radi na plnenie výzvy šírenia tohto plamienka používajú petrolejové lampy. Pozrite si pár overených tipov na bezpečné udržanie Betlehemského svetla, ktoré sa dajú jednoducho aplikovať či už na spomínané petrolejové, ale aj olejové lampy, či v niektorých bodoch na sviečky.

Nehorľavé okolie

Dajte pozor, aby v dosahu lampy či sviečky neboli žiadne horľavé materiály, ktoré by sa od zdroja sálavého tepla mohli zapáliť. Pomocníkom môže byť aj nehorľavá podložka.

Poistka

Ak udržiavate Svetlo s cieľom jeho ďalšieho šírenia, teda odpaľovania, tak je dobré mať poistku v nejakej ďalšej lampe či sviečke, ktorá je na bezpečnom mieste.

Dobre vetraný priestor

Lampu skladujte na dobre vetranom mieste. Ako pri každom horení, tak aj pri tomto lampa dymí. Treba počítať s tým, že petrolej zapácha oveľa viac ako lampový olej.

Chránený proti vetru

Petrolejová lampa má hneď niekoľko výhod. Plamienok v nej vydrží dlhšie horieť a tiež je sklom chránený pred vetrom, ktorý by ho mohol zhasnúť.

Veľkosť plameňa

Stiahnite plameň na minimum, ak je lampa v kľude. Ušetríte olej a lampa vydrží horieť dlhšie. Pri manipulácii s ňou ho zasa zväčšite, predídete tak jej zhasnutiu.

Veľkosť plameňa

Pri manipulácii s lampou zväčšite pootočením kolieska plameň, predítete tak neplánovanému zhasnutiu.

Zásobník oleja

Kontrolujte jedenkrát za deň množstvo oleja a priebežne ho dopĺňajte. Väčšia lampa dokáže bez dolievania oleja horieť malým plameňom aj dva či tri dni.