Deti svetla

Každý rok sa hľadá v Hornom Rakúsku Dieťa svetla pokoja, ktoré sa v uplynulom roku vyznamenalo svojou pomocou, povšimnutia hodným správaním, aby odpálilo Svetlo mieru z Betlehemu a letecky ho dopravilo do Linzu. Odtiaľ sa tento žiariaci symbol Vianoc ďalej šíril do 25 európskych krajín. Milióny ľudí po celej Európe tak mali možnosť získať, uchovávať si a posielať ďalej tento symbol vianočného pokoja.

Rok 2022 – Sarah Noska

Sarah Noska, tohtoročné Dieťa svetla, pochádza z Altenbergu pri Linzi, kde navštevuje strednú školu, ktorá sa venuje distribúcii Betlehemského svetla už 30 rokov a každoročne zbiera dary na charitatívnu zbierku “Svetlo do tmy“ pre znevýhodnené rodiny a deti.

Sarah pomáha roznášať Betlehemské svetlo a v škole sa stará aj o svoju ukrajinskú spolužiačku a je veľmi nápomocná. Riaditeľka strednej školy v Altenbergu, Sigrid Mayr, tiež opisuje Sarah ako mimoriadne súcitnú a pozornú študentku, ktorá je okamžite k dispozícii, keď niekto potrebuje pomoc. Sarah žije s otcom a mladšou sestrou. Mama im žiaľ zomrela minulý rok. Otec, ktorý sám rozdával Betlehemské svetlo, nemohol spočiatku uveriť, že jeho dcéra bola nominovaná ako Dieťa svetla: „Naša Sarah je slniečko a vždy mi je veľkou oporou. Vštepovanie pomoci a dobročinnosti našim deťom bolo pre nás vždy mimoriadne dôležité. To, že Sarah bola vybraná, aby odcestovala do Betlehema, pre moju rodinu znamená veľa.“

Rok 2021 – Tobias Nussbaumer a Rianna Danho

Malý plamienok z Betlehema už dorazil do Rakúska, kde ho na viedenskom letisku prevzal Tobias Nussbaumer. Vzhľadom na aktuálnu situáciu ohľadom koronavírusu ani tento rok Dieťa svetla necestovalo do Betlehema. Odpálila ho tam pre nás deväťročná Rianna Danho.

Ako poďakovanie za prácu po silných krupobitiach v Rakúsku nominovali Dieťa svetla hasičské zbory. Voľba padla na jedenásťročného Tobiasa Nussbaumera z Kirchhamu (okres Gmunden), ktorý sa aktívne angažuje v miestnom hasičskom zbore. Obzvlášť hrdí sú jeho kamaráti hasiči.

Rok 2020 – Maria Khoury

Hornorakúska televízia ORF tentokrát neposlala “svoje” Dieťa svetla, ale z večného plameňa horiaceho v Bazilike Narodenia Pána ho odpálila deväťročná Maria Khoury z Betlehema. Svetlo sa tak bezpečne dostalo k našim západným susedom, kde si počká na druhú decembrovú sobotu, kedy sa začne jeho púť.

Betlehemské svetlo je symbolom pokoja, nádeje, lásky… Tieto posolstvá nám prináša každý rok, no akoby až práve v tomto sme mohli pocítiť ich hlbší význam. Inak tomu nebude ani ten rok.  Nebude to ľahké, no symbol Vianoc sa hodlajú šíriť skauti po celom svete aj tieto sviatky. Avšak čo najbezpečnejšie a v čo najväčšej miere bezkontaktne. Jedným z mnohých cieľov tohto Betlehemského plamienka je ľudí spájať,  tým ďalším prinášať nádej. Aj preto musíme veriť, že tento symbol Vianoc nám na sviatky prinesie presne to, čo potrebujeme – pokoj, a zároveň bude akýmsi svetlom na konci tunela aktuálnej situácie.

Rok 2019 – Victoria Kampenhuber

Dieťa svetla v roku je 11-ročná Victoria Kampenhuber, ktorá pochádza z mesta Enns. Victoria je obzvlášť nápomocná a veľmi aktívna členka mládežníckeho klubu Červeného kríža. „Je pre mňa veľkým potešením pomáhať iným ľuďom a byť tu pre nich, pretože pomoc je zábava,“ vysvetľuje jedenásťročná Victoria Kampenhuber svoju činnosť v Červenom kríži.

Victoria chodí do 2. triedy osemročného gymnázia v Ennse. Ako snaživá študentka, ktorej obľúbenými predmetmi sú matematika a fyzika, sa tiež ako zástupkyňa triedy stará predovšetkým o spolužiakov, ktorí potrebujú podporu. Je považovaná za vzor, čo sa týka pomoci druhým. Jej rodičia Rebecca a Markus nemohli spočiatku uveriť, že ich dcéra bola nominovaná ako Dieťa svetla, boli z toho skutočne dojatí: „Túto vianočnú tradíciu pozná už od útleho veku, pretože sme Betlehemské svetlo mali doma každý rok. Naša Victoria je také úprimné a šikovné dievča, sme nadšení a šťastní. Je to veľká česť!“ hovorí mama Rebecca.

Rok 2018 – Niklas Lehner

Jedenásťročný Niklas Lehner z Vorchdorfu v okrese Gmunden je tohtoročným Dieťaťom svetla. Skauti tento rok prinesú tento rok Betlehemské svetlo už po 30.-krát, preto tento rok dieťa svetla bolo vybraté z ich radov. Voľba padla na Niklasa Lehnera, ktorý sa na rozdávaní svetla podieľa už roky a čo sa týka lásky k blížnemu, je pre mnohých vzorom. „Dôležitosť pokoja vnímam už od ranej mladosti. Nikto by sa v rodine nemal hádať a nemali by rovnako existovať žiadne vojny. Každý človek k tomu musí dopomôcť“, hovorí presvedčene Niklas.

Chlapec navštevuje prvú triedu gymnázia vo Welse. Vo svojej obci je bubeníkom v hudobnom spolku, vo farnosti zas hrá na cajone v zbore pri detských omšiach. Navyše je tiež nadšeným miništrantom a futbalistom v tíme U12 z Vorchdorfu.

Rok 2017 – Tobias Flachner

Tohtoročné Dieťa svetla pochádza z rakúskej dediny Hochburg-Ach, v ktorej sa narodil aj autor koledy Tichá noc. 10-ročný mladý dobrovoľný hasič Tobias Flachner odpáli 24. novembra v Jaskyni Narodenia Betlehemské svetlo mieru.

Tobias Flachner navštevuje 2. ročník rakúskej strednej školy, ktorú navštevujú deti od desiatich rokov. Jeho rodičia prevádzkujú hospodárstvo so zameraním na chov dobytka. „Dôležitá je pre mňa súdržnosť a ochota pomôcť, kde je to potrebné“, zdôvodňuje Tobias, prečo sa rozhodol pridať k dobrovoľným hasičom. Hasiči si Tobiasovu spoľahlivosť a cieľavedomosť veľmi cenia. V budúcnosti by sa chcel stať poľnohospodárom a mechanikom, podľa jeho mamy im už teraz s nadšením pomáha pri práci. Sylvia Flachnerová (Tobiasova mama) tomu najprv nemohla uveriť, že Betlehemské svetlo, ktoré v ich rodine horí každý rok na Štedrý večer v lampáši pred dverami, tento rok prinesie práve jej syn.

Rok 2016 – Melanie Walterer

Tento rok sa dieťaťom svetla stalo opäť dievča a to 12-ročná Melanie Walterer z Klamu, ktorá bude cestovať do Svätej zeme pri príležitosti už 30-ročného vianočného zvyku. Cez víkend, v nedeľu 20. novembra 2016 sa Melanie spolu so svojím otcom Franzom a sprievodom 130 pútnikov z Horného Rakúska, vydá na cestu do Svätej zeme, aby odpálili Betlehemské svetlo, na mieste, kde sa narodil Ježiš. “Prvýkrát nastúpim do lietadla a už som veľmi zvedavá, ako to vyzerá tam, kde žil Ježiš,“ dodala 12-ročná Melanie.

Melanie Walterer je obyčajné dievča z 2.A triedy. Vo voľnom čase chodí behať, hrá tenis, robí miništrantku, alebo si hrá na gitare či sa stará o domáce zvieratá. Melanie vybrali najmä preto, že stelesňuje všetky hodnoty, ktoré škola zastáva a to radosť, ochotu pomôcť, rešpekt voči ostatným, ale najmä neustále úsilie o pokojný život a lásku k blížnym. Melanie si zo srdca želá, aby všetci, je jedno akého pôvodu, spolu dobre vychádzali. “Keby sa “mocní” tohto sveta stále nehádali a neviedli medzi sebou vojny, žilo by sa nám lepšie,” povedala Melanie.

Rok 2015 – Niklas Dumhart

V roku 2015 bol dieťaťo svetla 10- ročný chlapec Niklas Dumhart, ktorý pochádza z malej hornorakúskej obce Sankt Georgen an der Gusen.

Niklas bol vybraný ako Dieťa svetla vďaka svojej veľkej sociálnej angažovanosti. Stará sa o 11-ročného spolužiaka z utečeneckej rodiny z Afganistanu. Pomáha mu s domácimi úlohami a učí sa s ním spoločne nemecký jazyk. „Pre mňa je samozrejmosťou pomáhať, kde je treba,“ hovorí Niklas, ktorý žije pod jednou strechou so sestrou, rodičmi a babičkou. Vo voľnom čase rád hrá, aj so svojím afganským kamarátom, v miestnom futbalovom klube. Doma sa zasa stará o chameleóny. Raz by chcel byť lekárom, aby mohol pomáhať ostatným ľuďom.

Betlehemské svetlo ako symbol Vianoc prevzal v stredu, 25. novembra v Linzi od vedúceho celej akcie „ORF-Friedenslicht“ Güntera Hartla, ktorý kvôli komplikovanej situácii na blízkom východe zaistil prevoz z Betlehema, kde bol tento rok plamienok odpálený deväť ročným dievčatkom.

Rok 2014 – Tizian Ronacher

Tohto roku sa dieťaťom svetla stal 9-ročný chlapec, Tizian Ronacher z Linzu. Tizian v sprievde viec ako 100 pútnikov odpáli Betlehemské svetlo z Baziliky Narodenia v Betleheme. 

Tizian, dieťa svetla, bol vybraný zo základnej školy Otta Glöckla v Linzi, ktorá vďaka rôznym projektom dosiahla výnimočné výsledky v práci za mier. Tizian je v škole považovaný za vzor lásky k blížnemu, preto bol práve on vybraný, ako zástupca zo školy, ako dieťa svetla v roku 2014. Chlapec podporuje spolužiakov s iným materinským jazykom ,aby sa vedeli vyznať. “Je mi jedno, odkiaľ deti pochádzajú a akú majú farbu pleti, hlavné je, že spolu všetci vychádzame. Veľa sa učíme jeden od druhého.“

Rok 2013 – Michael Weixlbaumer

Dieťaťom svetla sa v roku 2013 stal 12-ročný teeneger Michael Weixlbaumer z obce Kematen an der Krems z horného Rakúska. Michael odpálil Betlehemské svetlo 26. novembra od večného plameňa v Kostole Narodenia Pána.

Michael žije so svojimi rodičmi, starými rodičmi a jeho sestra na farme, kde pomáha každú voľnú minútu a je veľmi usilovný. Farmu by rád raz prevzal. Navštevuje hudobnú a počítačovú triedu na strednej škole Neuhofen an der Krems, kde je triednym prezidentom práve pre jeho veľkú ochotu pomôcť. „Podporuje slabších študentov a snaží sa o harmóniu v našej triede“ hovorí o Michaelovi jeho spolužiačka.

Rok 2012 – Christina Mader

V roku 2012 sa Dieťaťom svetla stala trinásťročná Christina Mader z Horného Rakúska.Christina bola vybratá ako dieťa svetla vďaka svojej mimoriadnej charitatívnej aktivite. Stará sa o dvoch priateľov s Downovým syndrómom. Jedno z dievčat je jej spolužiačkou o ktorú sa stará zakaždým keď to potrebuje, v škole a takisto aj po škole. Veľa času taktiež trávi s jej jedenásť ročným chlapcom od susedov, ktorý je telesne postihnutý.

Christina žije so svojou matkou, strýkom a starou mamou na farme v St. Oswald neďaleko Freistadtu v Rakúsku, kde pri všetkom pomáha. „Svetielko mieru svieti v našej rodine každé Vianoce, vždy som ho priniesla našim susedom a priateľom. Mám radosť, že ho teraz môžem priniesť mnohým ďalším ľudom“ dodala Christina.

Rok 2011 – Sarah Schinwald

Dieťaťom svetla sa tento rok stala 11-ročná Sarah Schinwald z dedinky Munderfing v Hornom Rakúsku. V pondelok 21. novembra odpálila v Bazilike Narodenia plamienok Betlehemského svetla. Betlehemské svetlo nesmie v jej rodine chýbať žiadne Vianoce a ona sa každý rok angažuje v jeho roznášaní v rámci farnosti. Preto bolo pre Sarah veľkou cťou priniesť tentokrát svetlo až z Betlehema.

Sarah je druháčkou na základnej škole, ktorá zapája svojich žiakov do projektov zameraných na pomoc starým ľuďom. Ich cieľom je rozvoj sociálneho cítenia a solidarity, ale aj povzbudenie detí k dobrovoľníctvu. Práve vďaka týmto aktivitám bola škola nominovaná do výberu Dieťaťa svetla a za mimoriadne zásluhy vybrali napokon Sarah, miništrantku a dobrovoľníčku mladých hasičov.

Rok 2010 – Stefan Ivatovic

V roku 2010 priniesol Svetlo pokoja do Európy len desaťročný Stefan Ivatovic.

Dieťaťom svetla sa stal vďaka svojej osobnej účasti na projekte začlenenia detí imigrantov do školského procesu. Sám je živým príkladom účinnosti projektu, jeho rodičia totiž pred rokmi ušli z bývalej Juhoslávie pred hroziacou vojnou. Okrem toho je mimoriadne aktívnym a nápomocným žiakom.

Rok 2009 – Simon Bender

Po troch rokoch sa stal Dieťaťom svetla pokoja opäť chlapec, Simon Bender z Lintzu. Trinásťročný študent biskupského gymnázia v rakúskom Lintze odpálil plamienok z Baziliky narodenia Pána 21. novembra 2009.

Na odpálenie plamienka bol Simon nominovaný pre jeho veľkú spoločenskú angažovanosť a ochotu pomôcť. Už od siedmich rokov sa Simon zapája do dobročinnej práce a projektov, pravidelne navštevuje starých ľudí a na Štedrý deň im roznáša Betlehemské svetlo.

Rok 2007 – Elizabeth Nemec

Svetlo z večného plameňa z miesta rodiska Ježiša Krista v roku 2007 odpálila desaťročná Elizabeth Nemec. Do Svätej zeme ju sprevádzalo 380 pútnikov. Je to už 11. rok, keď Dieťa svetla sprevádzajú veriaci z Rakúska.

Aj toto dievča, ktoré pochádza z rakúskeho Bad Ischl, bola nominovaná na túto poctu za výnimočný skutok. V septembri 2006 si zachovala chladnú hlavu a priam vzorovým postupom zorganizovala záchrannú akciu na pomoc svojej matke, ktorá vďaka jej odvahe prežila nebezpečnú nehodu.

Rok 2006 – Judith Pitzer

V roku 2006 prinesla betlehemské Svetlo pokoja a mieru do Európy jedenásťročná Judith Pitzer z hornorakúskeho Ried im Innkreis. Plamienok odpálila v stredu 29. novembra 2006. Počas adventného obdobia prinesla betlehemský symbol Vianoc osobne do ustanovizní Európskej únie v Štrasburgu a v Bruseli, v Hofburgu ho odovzdala rakúskemu prezidentovi H. Fischerovi, najvyšším predstaviteľom Horného Rakúska a mesta Linz. V stredu 13. 12. 2006 ho počas Generálnej audiencie na Námestí svätého Petra v Ríme odovzdala pápežovi Benediktovi XVI.

Organizátori ju za Dieťa svetla vybrali za jej príkladnú starostlivosť o svoju postihnutú priateľku, ktorej uľahčuje jej každodenný život a tento vzor pozitívne pôsobí na celú školu, ktorú navštevuje. Svoju nomináciu na túto poctu prijala žiačka gymnázia, najmladšia z piatich súrodencov, s veľkou radosťou a zároveň veľmi skromne: „Netreba o tom veľa hovoriť, pomoc druhým je predsa niečo celkom samozrejmé.“

Rok 2005 – Jürgen Lengauer

Betlehemské svetlo pokoja v Svätej zemi odpálil 21. novembra 2005 malý Jürgen Lengauer. Priniesol ho do Bruselu a Luxemburgu, v Rakúsku ho odovzdal prezidentovi H. Fischerovi a na súkromnej audiencii 18. 12. na Štvrtú adventnú nedeľu aj pápežovi Benediktovi XVI. Tento 11-ročný chlapec z Linza – Pichlingu sa v lete 2005 vyznamenal ako záchranca života. Zachránil 2-ročného Michaela, topiaceho sa v bazéne. „Okamžite som skočil do bazéna a vytiahol som ho,“ opísal chlapec dramatické minúty. „Jednoducho som reagoval bez rozmýšľania.“

2002 – 2004

V roku 2002 vybrali opäť hornorakúske „Dieťa svetla“, vianočný symbol mieru opäť preberá šesťročné dievčatko pochádzajúce z kresťansko-arabskej rodiny.

2000 – 2001

Po prvýkrát v svojej histórii kvôli politickej situácii v Izraeli Svetlo nepreberá dieťa z Horného Rakúska priamo v Betleheme, ale až na letisku v Tel-Avive. V roku 2001 Svetlo do Rakúska prinášajú deti z Izraela.

1986 – 1999

Svetlo mieru z Betlehemu v týchto rokoch odpaľuje vždy jedno dieťa z Horného Rakúska. V roku 1986 po prvý raz prináša Svetlo do Linzu dieťa, odkázané na elektrický vozík. Za svojho „nástupcu“, ktorý odpálil svetielko o rok neskôr, navrhol svojho 13-ročného kamaráta z vďačnosti za jeho obetavosť a pomoc. Na Vianoce 1988 Svetlo odpaľuje malý utečenec z Kambodže, ktorý našiel v Rakúsku druhý domov.